WJAZD CZOŁGU

WJAZD CZOŁGU
Symbol bohaterstwa żołnierza polskiego walczącego o wolność kraju. Stoi w Nowej Hucie, na os. Górali od nieomal 50-ciu lat. Jedyny ocalały z siedemdziesięciu czterech czołgów, które brały udział w krwawej bitwie II wojny światowej pod Budziszynem.
Nowohucki czołg IS-2. 
Uzbrojony w armatę D-25T 7 6 7 7 kalibru 122 mm, był odpowiedzią Związku Radzieckiego na niemieckie czołgi typu Panterai Tygrys. Na przełomie 1943 i 1944 roku, łącznie wyprodukowano nieonal 3400 sztuk IS-2.
Nowohucki czołg brał udział w walkach z hitlerowskimi dywizjami pancernymi pod Toporowem, Budziszynem i na terenie Czechosłowacji w 1945 roku. Zniszczył cztery samochody pancerne nieprzyjaciela, trzy działa, dwa czołgi a jeden uszkodził. Po wojnie był pojazdem szkoleniowym, a po wycofaniu ze służby w 1969 roku trafił do Nowej Huty jako jednen z eksponatów powtałego rok wcześniej Muzeum Czynu Zbrojnego.
IS-2 nosi imię na cześć Józefa Stalina i przez niektórych uznawany jest za relikt komunistyczny, symbol minionej epoki. Jednakże, lubiany przez większość mieszkańców dzielnicy, stanowi jedną z najpopularnijszych atrakcji Nowej Huty.
Żródło: Nhpedia.pl

Wkrótce wjeżdżamy z nowym tematem! 

Jest nim czołg, który "zaparkował" na os. Górali w Nowej Hucie, w Krakowie. Pojawi się na t-shirtach ale nie tylko... Śledź na bieżąco na www.facebook.com/unicut.niezalezna.produkcja.nowohucka/

} }