Okulary przeciwsłoneczne to idealny dodatek na lato. Jednak przy ich zakupie musimy bardzo uważać, aby spełniały one pewne minimalne warunki, dzięki którym nie będą szkodziły zdrowiu wzroku. W zasadzie wszyscy zwracamy uwagę na wygląd okularów przy ich zakupie, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o ich prawdziwej funkcji: ochronie naszych oczu.
Gdzie kupować?
Najlepiej udać się do specjalistycznych sklepów, a nie kupować okularów na pchlim targu czy ulicznym straganie. Specjalista doradzi nam, czego potrzebują Twoje oczy. Szacuje się, że 31% okularów sprzedawanych w Polsce nie spełnia niezbędnych warunków sanitarnych, a ich sprzedaż powoduje straty w branży optycznej. Niezależnie od tego, czy są tańsze, czy droższe, istnieją tanie okulary przeciwsłoneczne, które spełniają minimalne standardy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.
Kategorie filtrów przeciwsłonecznych do okularów przeciwsłonecznych.
Filtry przeciwsłoneczne w okularach przeciwsłonecznych mają 5 poziomów od 0 do 4. Filtr 0 pochłania do 20% światła i nadaje się tylko do bardzo słabych warunków oświetleniowych. Są one zalecane do jazdy samochodem i nigdy nie mogą być używane w nocy. Filtr 1, absorpcja od 20% do 56%, wymaga słabego oświetlenia. Filtr 2, o absorpcji do 81%, jest odpowiedni do codziennych zajęć lub uprawiania sportu w warunkach średniego oświetlenia, tj. jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Idealne filtry do okularów przeciwsłonecznych to filtr 3, o absorpcji do 91%, który może być stosowany na wsi lub na plaży w pełnym słońcu, lub filtr 4, o absorpcji do 100%, który jest odporny na każdy rodzaj światła i jest zalecany do uprawiania sportów śnieżnych, ale nie do prowadzenia pojazdów.
Promieniowanie UV.
Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy wziąć pod uwagę rodzaj filtra słonecznego, jaki posiadają, a nie zwracać uwagę na to, jak „ciemne” są okulary. Nawet jeśli soczewki są bardzo ciemne, niekoniecznie muszą odpierać promienie UV, ponieważ to materiał, z którego są wykonane, musi odpierać promieniowanie, a nie ich odcień.
Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na ich właściwości filtrujące i ochronne. Informacje te znajdują się na etykietach.