Jak powinny wyglądać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to idealny dodatek na lato. Jednak przy ich zakupie musimy bardzo uważać, aby spełniały one pewne minimalne warunki, dzięki którym nie będą szkodziły zdrowiu wzroku. W zasadzie wszyscy zwracamy uwagę na wygląd okularów przy ich zakupie, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o ich prawdziwej funkcji: ochronie naszych oczu.

Gdzie kupować?

Najlepiej udać się do specjalistycznych sklepów, a nie kupować okularów na pchlim targu czy ulicznym straganie. Specjalista doradzi nam, czego potrzebują Twoje oczy. Szacuje się, że 31% okularów sprzedawanych w Polsce nie spełnia niezbędnych warunków sanitarnych, a ich sprzedaż powoduje straty w branży optycznej. Niezależnie od tego, czy są tańsze, czy droższe, istnieją tanie okulary przeciwsłoneczne, które spełniają minimalne standardy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Kategorie filtrów przeciwsłonecznych do okularów przeciwsłonecznych.

Filtry przeciwsłoneczne w okularach przeciwsłonecznych mają 5 poziomów od 0 do 4. Filtr 0 pochłania do 20% światła i nadaje się tylko do bardzo słabych warunków oświetleniowych. Są one zalecane do jazdy samochodem i nigdy nie mogą być używane w nocy. Filtr 1, absorpcja od 20% do 56%, wymaga słabego oświetlenia. Filtr 2, o absorpcji do 81%, jest odpowiedni do codziennych zajęć lub uprawiania sportu w warunkach średniego oświetlenia, tj. jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Idealne filtry do okularów przeciwsłonecznych to filtr 3, o absorpcji do 91%, który może być stosowany na wsi lub na plaży w pełnym słońcu, lub filtr 4, o absorpcji do 100%, który jest odporny na każdy rodzaj światła i jest zalecany do uprawiania sportów śnieżnych, ale nie do prowadzenia pojazdów.

Promieniowanie UV.

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy wziąć pod uwagę rodzaj filtra słonecznego, jaki posiadają, a nie zwracać uwagę na to, jak „ciemne” są okulary. Nawet jeśli soczewki są bardzo ciemne, niekoniecznie muszą odpierać promienie UV, ponieważ to materiał, z którego są wykonane, musi odpierać promieniowanie, a nie ich odcień.

Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na ich właściwości filtrujące i ochronne. Informacje te znajdują się na etykietach.